Akú silnú elektráreň potrebujem

Akú veľkú fotovoltaickú elektráreň potrebujete? 

Každý, kto uvažuje o fotovoltaickej elektrárni, má rovnakú otázku: "Koľko fotovoltaických panelov potrebujem na streche?" "Akú veľkú fotovoltaickú elektráreň si mám zaobstarať, aby bola dostatočne veľká?" "Budem mať na streche dosť miesta?" V Českej republike sa výroba fotovoltaických panelov pohybuje okolo 980 kWh ročne.  

Fotovoltaické panely si môžete vybrať v rôznych výkonových rozsahoch, ale je dôležité mať na pamäti, že čím vyšší je výkon panelu, tým väčšia je jeho veľkosť. Ďalšou investíciou je ukotvenie na streche.  Panely možno ukladať vertikálne alebo horizontálne - podľa toho, ako to umožňuje strecha. Najčastejšie sa však stretávate s vertikálnou montážou, pretože je menej potrebné kotvenie a montážne diely. 

Približné hodnoty si môžete vypočítať na našej kalkulačke. Nezabúdajte však, že výpočty sú čisto orientačné a slúžia skôr na to, aby ste si vedeli predstaviť, koľko miesta budú panely zaberať a aký výkon elektrárne potrebujete.

 

 

Hodnoty sú čisto orientačné, pri výpočte sa používajú nominálne prevádzkové podmienky fotovoltaických panelov, čo znamená,
intenzita žiarenia 1000 2/m2, teplota okolia 20 C, rýchlosť vetra 1 m/s a voľný prístup vzduchu k zadnej strane panelu.

 

* Minimálny počet batérií Growatt je 3