Fotovoltaika svojpomoci

Ako si sami nainštalovať fotovoltaickú elektráreň.  

dům s fotovoltaickou střechou

Už dlhšie sa pohrávate s myšlienkou zaobstarať si fotovoltaickú elektráreň, ale neviete, kde začať? Radi vás prevedieme týmto novým svetom a poradíme vám, na čo si dať pozor alebo na čo určite nezabudnúť.

V tomto roku sa čoraz častejšie spomínajú fotovoltaické elektrárne. Najmä v súvislosti s drahými energiami, ktorým tento rok čelíme, alebo hrozbou, že si doma zo dňa na deň nezapneme svetlo. Skrátka, nikto nechce žiť v neistote.

Ak uvažujete o inštalácii fotovoltaických panelov na strechu svojho domu, musíte si na tieto otázky odpovedať, ale ešte predtým si vysvetlíme dva pojmy, ktoré sa často zamieňajú.
Ide o pojmy solárna tepelná elektráreň (solárny kolektor) a fotovoltaická elektráreň alebo tiež známa ako solárna elektráreň. Rozdiel je v tom, že tepelná elektráreň (kolektor) je schopná zabezpečiť len ohrev vody, zatiaľ čo fotovoltaická elektráreň je schopná zabezpečiť energiu, ktorú potrebujete pre práčku, chladničku a iné spotrebiče. Dokonca udržiava v prevádzke aj vašu domácu čističku odpadových vôd.

Ide o pojmy solárna tepelná elektráreň (solárny kolektor) a fotovoltaická elektráreň alebo tiež známa ako solárna elektráreň. Rozdiel je v tom, že tepelná elektráreň (kolektor) je schopná zabezpečiť iba ohrev vody, zatiaľ čo fotovoltaická elektráreň je schopná dodávať energiu, ktorú potrebujete pre práčku, chladničku a iné spotrebiče. Dokonca udržiava v prevádzke aj vašu domácu čističku odpadových vôd.

 

 

ELEKTRÁRNY

 

Teraz späť k otázkam:

1) Chcem zabezpečiť iba ohrev vody alebo energiu pre domáce spotrebiče (kolektor vs. fotovoltaika).

 2) Aká je moja ročná spotreba elektrickej energie? Plánujem nákup ďalšieho zariadenia, ktoré ovplyvní spotrebu mojej domácnosti? Zjednodušene povedané, elektráreň s výkonom 1 kW sa rovná približne 1 MW elektrickej energie vyrobenej z fotovoltaiky za rok.

 3) Aký je sklon mojej strechy a mám priestor na prípadné rozšírenie počtu panelov?

 4) Mám dostatok finančných prostriedkov alebo budem žiadať o dotáciu (maximálna výška dotácie na vlastnú inštaláciu je 50 % obstarávacích nákladov).

 5) Kde budem skladovať to, čo nespotrebujem (viac informácií nájdete v texte nižšie)?

 Ako teda vyriešiť túto situáciu? Ak máte odpoveď, musíte si všetko dôkladne spísať a máte dve možnosti - osloviť spoločnosť, ktorá za vás vykoná realizáciu vrátane spracovania dotácie, ale môžete sa stretnúť s veľmi dlhou čakacou dobou, možno aj pol roka. Alebo sa môžete pustiť do fotovoltaiky sami - inštalácia je ako skladanie lega. Ak ste sa rozhodli nainštalovať si ho sami, tieto riadky sú určené vám. Najskôr sa obráťte na svojho súčasného distribútora, aby ste zistili, či je vo vašej oblasti možné nainštalovať požadované zariadenie. Musíte zistiť, ako je na tom elektrické vedenie, aby ste sa nedostali do situácie, keď bude bez prúdu celá ulica.
Solárna elektráreň vyrába hlavne počas dňa, keď ste v práci, a preto nie je možné vyrobenú energiu v tomto čase spotrebovať, vráťme sa teda k otázke č. 5.


 

Registrujte se do našeho velkoobchodu

REGISTRACE

a nakupujte za zvýhodněné ceny .

 

Máte 2 možnosti:

1) Pošlite prebytočné batérie virtuálnemu distribútorovi, ktorý ich potom môže vrátiť späť

Nevýhody:
Musíte dodať minimálne 1 MW ročne.
Platenie fixného mesačného poplatku.
Nie je to možné u všetkých distribútorov.
Funguje to na princípe znižovania ceny energie vrátenej do domácnosti (spätné čerpanie) a zníži sa len o komerčnú zložku. Distribučná časť sa bude musieť zaplatiť.¨

2) Ukladanie prebytkov do vlastných batérií, z ktorých môžete čerpať energiu, keď ju potrebujete.

Nevýhody:
Väčšie finančné zaťaženie pri akvizícii.
Aj v tomto prípade dochádza k pretečeniu do siete.

Ďalším krokom po konzultácii s distribútorom je dohodnúť si elektrikára, ktorý vám pomôže so zapojením elektrárne. Okrem toho táto osoba zmeria zariadenie a vypracuje správu o kontrole. Ďalej potrebujete projektanta, ktorý pripraví projekt, ktorý je potrebný na vyplatenie pomoci. Dobrý dizajnér vám tiež pomôže pripraviť podklady pre žiadosť o grant.
Potom ho stačí nainštalovať. Bude vám to trvať približne 3 dni.
Keď je všetko hotové, posledným krokom je potreba požiadať o zmenu hodín a vykonať prvé paralelné pripojenie.